Skip to main content

IELP Tuition & Costs

NOTE: The following are estimated expenses for a single student for the 2022-2023 school year.

Item One Session One Semester One Academic Year Summer Session*
Duration 2 months 4 months 8 months 6 weeks
Tuition $2,200 $4,400 $8,800 $1,650
Student Body Fee $125 $249 $498 $0
Total Cost $2,325 $4,649 $9,298 $1,650
Room and food** $2,239 $4,477 $8,954 $600 (room only***)
Grand Total Cost $4,362 $8,723 $17,446 $2,100
Books and supplies $350 $350 $700 $350

The total cost in bold is the amount needed to obtain an I-20 for the amount of time you want to study.

*Summer session will be available only if enough students express interest.
**Rates may vary depending on the actual housing and meal assignment. The average cost for an on-campus room and full-access cafeteria meal plan is $4,477 per semester.
***Meals not included. One housing week cost is $100.

A married student should add about $6,000 for a non-student spouse and $6,000 for each child. (This includes health insurance costs for a spouse and child which are significantly higher than $1,570.)

View payment methods

Health insurance information

Cost for insurance changes annually. While English language students are not required to purchase health insurance, we highly recommend that student do.

  • 6 months: $785
  • 12 months: $1,570

Students may use a private insurance plan or purchase a less expensive plan at www.hthstudents.com.

Sponsors

Many international students find sponsors through their own personal contacts and/or various organizations to help fund their tuition and living expenses. We encourage you to look for financial sources such as these.

On-Campus Work

International students are only allowed to work for Fresno Pacific University. Openings for on-campus jobs are advertised in the Career Services Center, not on-line. Employment is limited and NOT guaranteed. Each student must apply and possibly interview to get a job. Students should not plan to make a lot of money from on-campus work. Minimum wage is $12.00 per hour. Students may work up to 20 hours a week while school is in session and 40 hours a week during vacations.

English language students are likely to get jobs in the cafeteria, gardening, cleaning or maintenance.